Sprzedają papierosy nieletnim

W prawie dwóch trzecich tradycyjnych sklepów spożywczych w największych miastach nieletni bez problemu mogą kupić papierosy.

Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonej w ramach tegorocznego Programu STOP18! prowokacji, w której pełnoletni ankieterzy, ale wyglądający zdecydowanie na mniej niż 18 lat, udowodnili, że w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Warszawie zakup papierosów nie sprawia problemu. Większość z 990 prób zakupu zakończyłaby się dla niepełnoletniego powodzeniem.

Najwięcej, bo 74 proc. ekspedientów sprzedałoby papierosy niepełnoletniemu w Krakowie. W  Gdańsku i Warszawie taka sytuacja byłaby możliwa odpowiednio w: 65 i 63 proc. przebadanych punktach sprzedaży. Lepiej jest w Poznaniu, gdzie 48 proc. sprzedawców nie odmówiłoby sprzedaży papierosów.

Adresy 420 skontrolowanych sklepów, w których doszłoby do złamania prawa, zostaną przekazane policji oraz straży miejskiej.

Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18!, prowadzony od 1998 r., ma  na celu przeciwdziałanie dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Udział w programie biorą m.in.: sieci Ruch, Kolporter, E. Leclerc, Real, Tesco, Żabka i WSS "Społem" Praga Południe.