Carrefour otwiera wrota magazynu dla konkurentów

Carrefour będzie pierwszym na świecie detalistą, który udostępni swoje centrum dystrybucji innym sieciom.

Carrefour i producent Danone Waters zaczęli udostępniać platformę logistyczną w Miramas-Grans we Francji innym detalistom w regionie. Oznacza to, że mogą oni korzystać z zaopatrzenia za jej pośrednictwem. Obiekt zarządzany jest przez dostawcę usług logistycznych ID Logistics i w pełni zacznie działać pod koniec miesiąca – pisze LSA.

W mierzącym 40 tys. mkw. magazynie Carrefoura przeznaczonym na napoje Danone Waters dysponuje 5 tys. mkw. Stamtąd zaopatrywane będą w produkty Danone Waters 123 hipermarkety i supermarkety Carrefoura w południowo-wschodniej Francji oraz placówki konkurentów sieci. Napoje dostarczane są do magazynu wyłącznie pociągami; tygodniowo jeden pociąg dowozi ładunek odpowiadający transportowi 40 TIR-ów.

Magazyn w Miramas został wybrany z powodu odległości od magazynów innych detalistów w regionie. Intermarché, Leclerc i Netto mają centra dystrybucyjne niedaleko od magazynu Carrefoura, podczas gdy hurtownie Casino i Auchan leżą w odległości 10-20 km od tego miejsca. Prezes ID Logistics Eric Hémar nie obawia się, że konkurenci będą się bali korzystać z magazynu Carrefoura.  – Carrefour nie będzie znał zamówienia konkurenta. Cały proces zamówienia i dostawy bierze na siebie Danone Waters i jego odpowiedni system, który jest absolutnie bezpieczny – powiedział Hémar.

Sześciomiesięczny projekt pilotażowy ruszy przed wrześniem br. i początkowo będzie obejmował tylko dwie marki: Evian i Volvic. Po tym okresie detalista zdecyduje, czy chce objąć projektem inne regiony i produkty.