Lider Artur w portfolio Mieszka

Duża fuzja na polskim rynku słodyczy. Za ponad 6 mln euro ZPC "Mieszko" kupi producenta ciastek.

Transakcja podzielona jest na dwie części, sprzedającymi są bowiem dwie łotewskie firmy: Devanagari i Nordic Technologies. Od pierwszej Mieszko kupi spółkę Lider Artur z siedzibą w Warszawie, a od drugiej – firmę NP Properties Poland, do której należy zakład produkcyjny Lider Artura w Radzyniu Podlaskim. Pierwsza transakcja opiewa na prawie 4,9 mln euro, druga – na 1,2 mln euro. Zakup Mieszko zamierza sfinansować kredytem bankowym.

Lider Artur jest producentem szerokiej gamy ciastek, w tym m.in. kruchych, markizów, pierników czy krakersów. Mieszko specjalizuje się w słodyczach czekoladowych, zwłaszcza w bombonierkach, pralinach i cukierkach; ma dwa zakłady: w Warszawie i Raciborzu.

Zarząd Mieszka tłumaczy, że podpisanie umów jest "kolejnym krokiem w budowaniu pozycji silnego, regionalnego producenta słodyczy, a ciastka są jednym z największych i najbardziej interesujących segmentów na rynku słodyczy, w którym Grupa Mieszko nie była do tej pory obecna".

W 2010 r. przychody Grupy Mieszko wyniosły 263,2 mln zł, a zysk netto – 12,2 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio: 243,2 mln zł oraz 8,8 mln zł.