SABMiller rośnie dzięki rynkom wschodzącym

Coraz większy popyt na piwo międzynarodowego giganta browarniczego na rynkach rozwijających się popchnął obroty producenta w górę o 7 proc.

 

W zakończonym z upływem marca roku finansowym obroty wyniosły 28,3 mld dol., zysk operacyjny zaś zamknął się kwotą 5 mld dol., co oznacza wzrost o 15 proc. Właściciel Kompanii Piwowarskiej zawdzięcza swój wynik zarówno podwyżkom cen, jak i redukcji kosztów. Pomógł też słabnący wobec innych walut dolar. Netto w kasie koncernu zostało 2,4 mld dol., o 25 proc. więcej niż rok wcześniej.

Na bieżący rok ten drugi co do wielkości producent piwa na świecie zapowiada kolejne podwyżki cen, które mają się jednak różnić w zależności od kraju i sytuacji konkurencyjnej na poszczególnych rynkach. Dzięki wyższemu popytowi SABMiller dwucyfrowo zwiększył w ub.r. sprzedaż w Azji i Afryce. Mniej piwa udało się sprzedać w Ameryce Północnej, głównie z powodu pogorszenia sytuacji materialnej wielu osób. Także w Europie koncern odnotował spadki. Przyczynami były wzrosty podatków w Rosji i Czechach, a także powodzie w Polsce.