Kosz przeciw drożyźnie

Francuskie władze zmuszą supermarkety do oferowania tzw. koszy żywieniowych, zawierających wszystkie potrzebne do zdrowego całodziennego wyżywienia produkty - za mniej niż 20 euro.

Francuskie sieci zostaną zobowiązane przez rząd do codziennego oferowania zestawu zdrowych, stanowiących komplet niezbędnych do wyżywienia składników produktów, które mają wystarczyć dla czteroosobowej rodziny i kosztować mniej niż 20 euro - donosi "Lebensmittel Zeitung". W takim "Panier des Essentiels" powinny się znaleźć warzywa, mięso i produkty mleczne.

To odpowiedź francuskiego rządu na drożejącą żywność, która zaczyna być znaczącym wydatkiem także dla średnio zamożnych. - To nie jest propozycja dla biednych, lecz dla każdego - powiedział sekretarz stanu ds. handlu Frédéric Lefebvre.

Francuskie stowarzyszenie hurtowników i detalistów FCD przepowiedziało ostatnio wzrost cen żywności średnio o 2 proc. z powodu rosnących kosztów surowców. Niektóre produkty mogą podrożeć znacznie bardziej: mąka o 15-20 proc., masło o 5-8 proc., pieczywo o 5-7 proc.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.