Frosta: niższe obroty przez wyższe ceny surowców

Rosnące ceny surowców i presja cenowa odcisnęły piętno na sprzedaży produkującego mrożonki koncernu Frosta.

Obroty spadły po raz pierwszy od 6 lat. Po 411 mln euro w 2009 r., w minionym wyniosły zaledwie 393 mln euro (-4,5 proc.). Zysk przed podatkami skurczył się jeszcze bardziej - do 14,2 mln euro z 17,4 mln euro, czyli o 18 proc.

Sama marka Frosta utrzymała sprzedaż w Europie na dotychczasowym poziomie, spadły za to o 5 proc. obroty na produktach pod markami własnymi klientów. W rodzimych Niemczech firma zdołała nawet umocnić swoją pozycję lidera branży.

Winne są coraz wyższe ceny surowców. Jak powiedział członek zarządu ds. marketingu i sprzedaży, Hinnerk Ehlers, gorsze wyniki to skutek wyższych cen surowców. – Frosta mogłaby zaoszczędzić nawet 25 proc. na kosztach surowców, kupując gorszej jakości towar, ale tego nie zrobimy nigdy – cytuje przedstawiciela Frosty "Lebensmittel Zeitung".

Rok 2011 rozpoczął się dla firmy również spadkami. Po pierwszych 10 tygodniach obroty skurczyły się o 4 proc., zyski też lekko spadły.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.