Chce to osiągnąć poprzez przejęcia. Na razie w tym roku Specjał przejął firmę Kawax, dystrybutora FMCG z Bielska-Białej. Podpisał też umowę przejęcia Vity, regionalnego dystrybutora alkoholi z Krosna, o rocznych przychodach w wysokości 100 mln zł. Doświadczenie tej firmy prezes Tokarz zamierza wykorzystać do rozwoju sprzedaży alkoholi we wszystkich oddziałach Specjału.

Na razie przejęcia Specjał finansuje z własnych środków i kredytów. – Do wejścia na giełdę zmusiłoby nas dopiero przejęcie dużej firmy – powiedział Krzysztof Tokarz podczas obchodów 20-lecia firmy. Kilka lat temu Specjał szykował się na parkiet, licząc na pozyskanie 100 mln zł. Jednak niekorzystna koniunktura spowodowała wówczas wycofanie się z tego pomysłu. – Wejdziemy na giełdę, ale nie spieszymy się – stwierdził prezes Grupy.

Proces przejęć ma w tym roku przyspieszyć. Zdaniem Tokarza będzie im sprzyjało kupno Tradisu przez Eurocash. – Chcemy wykorzystać rewolucję na rynku, jaką jest to przejęcie – podkreślił. Zapowiada też otwieranie własnych sklepów i rozwój twardej franczyzy. W sieciach PSH Nasz Sklep, Delikatesy Premium Nasz Sklep i Delikatesy Sezam działa 1600 sklepów franczyzowych oraz 23 własne. Ich obroty w ub.r. wyniosły 3 mld zł. Krzysztof Tokarz zapowiada, że w tym roku zwiększą się o 0,5 mld zł.

Tegoroczne przejęcia i rozwój organiczny mają zapewnić Specjałowi obroty w wysokości 1 mld zł. W 2010 r. wyniosły one 700 mln zł, a zysk – 10 mln zł. – Pretendujemy do trzeciego miejsca firm branży FMCG w Polsce – podkreślił Krzysztof Tokarz.