Lidl inwestuje we własną produkcję

Lidl mocno rozbudowuje własną produkcję. Jednocześnie rośnie liczba producentów pracujących na wyłączny użytek sieci.

Zaczęło się 5 lat temu od przejęcia większościowych udziałów w Mitteldeutsche Erfrischuingsgetränke, firmie produkującej napoje i trzecim co do wielkości producencie wody mineralnej w Niemczech. Do czterech już istniejących fabryk dołączają właśnie dwie nowo wybudowane – w Nettetal i Wörth. Budowa tej pierwszej kosztowała Lidla przeszło 100 mln euro. Spółka córka już dwa lata temu miała z firmą matką 400 mln euro obrotów. Asortyment się poszerza, a po uruchomieniu nowych zakładów dyskonter będzie samodzielny w zaopatrzeniu w wodę i napoje.

Od ubiegłej jesieni pełną parą idzie własna produkcja czekolady w fabryce niedaleko Akwizgranu. Najpierw fabryka produkowała tylko tabliczki czekolady w niskim segmencie cenowym. Paleta produktów się poszerza o cukierki, ciastka i ciasta.

Jednocześnie w tym segmencie dyskonter wspiera się producentami pracującymi wyłącznie na jego rzecz. Niektórzy potrafią w ten sposób wypracować 80 mln euro rocznych obrotów.

Na wyłączny użytek Lidla produkuje pizzę i mrożonki firma Papalina w Apolda (Turyngia). Rocznie zawierają transakcje na 120 mln euro. Co ciekawe, ten sam producent wytwarza też karmę dla zwierząt... ale nie dla Lidla, lecz jego odwiecznego konkurenta Aldiego. Ten jednak, w odróżnieniu od Lidla, z własnych zakładów produkcyjnych ma jedynie palarnię kawy.