Wyższe ceny wody w sezonie?

Dotychczas ceny wody butelkowej w Polsce były stabilne. To może się zmienić.

Od 10 lat branża napojowo-wodna nie odnotowała jeszcze takiej skali wzrostu kosztów opakowań PET jak w ostatnich miesiącach. Ustronianka wskazuje, że w okresie od listopada 2010 r. do lutego 2011 r. ceny tworzyw służących do produkcji butelek PET wzrosły o 40 proc.

Wojciech Rutkowski, prezes zarządu Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”, mówi, że dodatkowo producentom butelek PET nie sprzyja wprowadzenie w ub.r. przez Komisję Europejską środków antydumpingowych na import tego surowca z niektórych krajów azjatyckich.

– Doprowadziło to do sztucznych niedoborów surowca do wytwarzania butelek PET w lecie, czyli w okresie szczytowej konsumpcji napojów w roku. W tym roku sytuacja może się powtórzyć, ponieważ podobne kroki mają być podjęte wobec dwóch innych krajów z tego regionu. Mimo apeli branży rozlewniczej administracja polska popiera takie działania – tłumaczy Wojciech Rutkowski.

Pytani przez nas producenci wody są ostrożni w prognozach, choć przyznają, że podwyżki w tym roku prawdopodobnie są nieuniknione.

– Koszty rosną nie tylko z powodu cen żywicy, wzrastają również koszty transportu, podwyżce uległa stawka VAT. Od decyzji każdego producenta zależy jednak, jak wzrost kosztów zostanie pokryty, czy podwyżką cen, czy zmniejszeniem własnego zysku – konkluduje Iwona Jacaszek, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska.