Niemal połowa Polaków, zwłaszcza kobiety oraz osoby pomiędzy 30. a 59. rokiem życia, zażywa leki uśmierzające ból głowy. 43 proc. osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy sięgało po witaminy i minerały. Leki przeciwprzeziębieniowe przyjmowała jedna czwarta badanych, a po preparaty na bóle kręgosłupa - przynajmniej raz - sięgnął co szósty ankietowany.

Tak wynika z raportu Ipsosa "Polski konsument OTC". Z tego samego badania wynika także, że wybierając sposób leczenia, Polacy polegają przede wszystkim na własnym doświadczeniu (tak deklaruje niemal 70 proc. badanych), poradach rodziny i znajomych (55 proc.), rzadziej farmaceuty (40 proc.). Być może z tego powodu niemal trzy czwarte ankietowanych przyznaje, że nie konsultuje swoich dolegliwości z lekarzem.

- Jest wiele przyczyn tak dużej popularności samoleczenia. Obecnie leki dostępne wyłącznie u lekarza coraz częściej można zastąpić środkami bez recepty - komentuje wyniki raportu Joanna Opoczyńska, senior project manager w Ipsos Health.

Raport Ipsosa "Polski konsument OTC" to badanie realizowane na reprezentatywnej próbie 856 Polaków w wieku 15 lat i więcej.