Za dymka coraz więcej

Co piąty papieros wypalany w kraju pochodzi z przemytu.

– Wbrew nierealnym założeniom Ministerstwa Finansów, mówiących o możliwym utrzymaniu cen papierosów na poziomie z 2010 r., w 2011 r. wzrosną one na pewno. Skala podwyżek będzie zależała od wielu czynników, zapewne wyniesie jednak ok. 70 groszy na paczce – ocenia Przemysław Filipowicz, dyrektor ds. prawnych i korporacyjnych w JTI Polska (Camel, Winston, Glamour, Viva, LD, Ronson i Level). W 2010 r. średnia cena papierosów wyniosła 9,43 zł za paczkę (Nielsen).

15 listopada ub.r. weszły w życie dwie ustawy. Jedna zakazuje palenia w miejscach publicznych, druga nakłada na detalistów obowiązek sprzedawania papierosów dokładnie w cenie drukowanej na paczce. Od 2011 r. obowiązują nowe, jeszcze wyższe stawki akcyzy (wzrost o 7,9 proc.) i stawki podatku VAT.

– Rynek papierosów w Polsce maleje już od kilku lat i będzie malał nadal. Rośnie za to przemyt papierosów i ich sprzedaż z nielegalnych źródeł. Szacuje się, że nawet co piąty papieros wypalany w kraju pochodzi z przemytu lub jest podróbką z nielegalnej fabryki – dodaje Rafał Wysocki, dyrektor ds. sprzedaży w British American Tobacco Polska (Kent, Vogue, Viceroy, Pall Mall, Lucky Strike, Reven, Nevada). Również stwierdza, że w 2011 r. ceny papierosów w Polsce na pewno wzrosną, i to w każdym segmencie cenowym.