– W naszej opinii Żubrówka Biała ma potencjał rynkowego lidera i do takiej pozycji w segmencie mainstream będziemy aspirować – zapowiada Paweł Sobalak, kierownik marki Żubrówka w CEDC. – Zdajemy sobie sprawę, że cena, jaką proponujemy konsumentom [17,99-19,99 zł za 0,5 l w zależności od kanału dystrybucji – przyp. red.], jest konkurencyjna. Zależy nam jednak, aby jak największa grupa klientów mogła produktu spróbować – deklaruje Paweł Sobalak.

Największą marką wódki w kraju jest należąca do Stock Polska Czysta de Lux Żołądkowa Gorzka (w sprzedaży od 2007 r.), stworzona na bazie popularności wódki gatunkowej Żołądkowa Gorzka. Na podobny krok zdecydował się CEDC, który w listopadzie ub.r. wprowadził czystą odmianę gatunkowej Żubrówki – Żubrówkę Białą. – Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie branży tą marką oraz jej potencjał, liczymy, że zbudowanie szerokiej dystrybucji potrwa kilka najbliższych miesięcy – mówi Paweł Sobalak.

Zakusy na pozycję drugiego na rynku gracza ma Grupa Sobieski z Krupnik Vodka, choć na razie nieoficjalnie. – Wiceliderem będziemy na pewno i wygląda na to, że bardzo szybko. Pozycja lidera jest mocna, ale z czasem może i ona będzie w naszym zasięgu. Na pewno dołożymy starań, żeby Krupnik rósł nadal w błyskawicznym tempie. Z uwagą patrzymy na ruchy konkurencji, ale Żubrówka Biała nie spędza nam snu z powiek – powiedziała nam osoba związana z firmą.

Za to oficjalnie, powołując się na dane Nielsena z listopada 2010 r., Grupa Sobieski informuje, że Krupnik Vodka ilościowo zajmuje już nieco ponad 8 proc. rynku, podczas gdy jeszcze we wrześniu było to 5,5 proc. Krupnik jest więc obecnie trzecią i jednocześnie najszybciej rosnącą marką wódki w Polsce.