U producenta - prawo

E-papierosy coraz bliżej banderoli

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy wprowadzający akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Potrwają one do 12 lipca br. Ustawa o zmianie o podatku akcyzowym może wejść w życie już 1 stycznia 2018 r.

Mały ZUS dla małych firm

Mimo negatywnej opinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wykluczam, że mały ZUS dla małych firm może wejść w życie od przyszłego roku - powiedział przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Nowe Prawo wodne - ciąg dalszy prac

Stawki za wodę dla przemysłu pozostaną na takim samym poziomie jak w 2016 r. co najmniej do 2018 r., natomiast dla ludności do 2019 r., poinformowało Ministerstwo Środowiska.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. podmioty uprawnione do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy będą miały obowiązek ich wydawania jedynie w formie elektronicznej.

Fiskus wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

Ministerstwo Finansów zamierza wycofać się z projektu, który zakłada przesyłanie dobowego JPK_WB, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Producenci alkoholi apelują o zrównanie stawek akcyzy

Na IV Kongresie Branży Spirytusowej zorganizowanym w Ministerstwie Finansów producenci zaapelowali do władz o zrównanie stawek akcyzy na różne alkohole oraz o wsparcie eksportu dla swoich produktów. Wciąż mamy bowiem ujemne saldo eksportu branży spirytusowej.

Gorzelnie będą mogły sprzedawać gotowe alkohole?

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje projekt ustawy, która umożliwi gorzelniom nie tylko produkcję spirytusu, ale i gotowych alkoholi, które będą mogli bezpośrednio sprzedać.

Będzie trudniej zatrudniać cudzoziemców?

Wprowadzenie zezwolenia sezonowego na pracę czy modyfikacja tzw. systemu oświadczeniowego sformalizują procedurę krótkoterminowego zatrudniania cudzoziemców, ostrzega Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Płaca minimalna wyższa o 80 zł

Od 2018 r. najniższe wynagrodzenie brutto w Polsce ma wynosić 2080 zł, czyli o 80 zł więcej niż obecnie. Stawka godzinowa wzrośnie natomiast do 13,50 zł z obecnych 13 zł.

Upadłość małego przedsiębiorcy

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której właściciel niewielkiego sklepu, czy też jakiegokolwiek innego małego przedsiębiorstwa jest zmuszony zakończyć swoją działalność.

Powstanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Inspekcja będzie podlegała właśnie jemu.