U producenta - prawo

1 września zacznie działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Z początkiem września przestaną istnieć Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Ich zadania przejmie nowo utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zmiany czekają również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Mały ZUS dla małych firm

Niższe składki najwcześniej od 1 stycznia 2019 r.

Sejm uchwalił Prawo wodne

Stawki za wodę dla przemysłu mają pozostać na takim samym poziomie jak w 2016 r. co najmniej do 2018 r. z wyjątkiem największych gospodarstw rolnych (jest ich ok. 31 tys.). Teraz ustawa trafi do Senatu.

Akcyza na e-papierosy. Coraz bliżej ostatecznych decyzji

Jeszcze tylko do środy 12 lipca trwać mają konsultacje publiczne dotyczące projektu ustawy wprowadzającego akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie.

Przewaga kontraktowa w pytaniach i odpowiedziach

12 lipca 2017 r. weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. UOKiK odpowiada na 10 najczęstszych pytań o praktyczne stosowanie nowych przepisów.

Drugie życie odpadów

Od 1 lipca 2017 r. w Polsce obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od teraz odpady dzielone są na cztery frakcje. Do pojemnika niebieskiego trafi papier, do zielonego - szkło, do żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji.

PIP: w 2016 r. pensji nie otrzymywał co 10. pracownik

W 2016 r. inspektorzy pracy doprowadzili do wypłaty zaległych wynagrodzeń i innych należności wynikających ze stosunku pracy dla ponad 102 tys. osób. Łączna wartość wyegzekwowanych świadczeń wyniosła 184 mln zł.

E-papierosy coraz bliżej banderoli

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy wprowadzający akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Potrwają one do 12 lipca br. Ustawa o zmianie o podatku akcyzowym może wejść w życie już 1 stycznia 2018 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. podmioty uprawnione do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy będą miały obowiązek ich wydawania jedynie w formie elektronicznej.

Fiskus wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

Ministerstwo Finansów zamierza wycofać się z projektu, który zakłada przesyłanie dobowego JPK_WB, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Producenci alkoholi apelują o zrównanie stawek akcyzy

Na IV Kongresie Branży Spirytusowej zorganizowanym w Ministerstwie Finansów producenci zaapelowali do władz o zrównanie stawek akcyzy na różne alkohole oraz o wsparcie eksportu dla swoich produktów. Wciąż mamy bowiem ujemne saldo eksportu branży spirytusowej.