U producenta - prawo

Ciąg dalszy walki o jednakową jakość produktów w UE

W Bratysławie trwa szczyt państw UE w sprawie podwójnej jakości produktów produkowanych na rynki dawnych państw bloku wschodniego i kraje zachodnie.

100 dni ustawy przewagi kontraktowej

UOKiK prowadzi obecnie 12 spraw z zakresu przewagi kontraktowej, z których trzy najważniejsze to te dotyczące: cen masła, skupu jabłek i dostaw mleka. Sprawę do UOKiK może zgłosić każdy uczestnik rynku przy zachowaniu anonimowości do końca postępowania.

Opłata recyklingowa za foliówki

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie stawki opłaty recyklingowej. Ustalono ją w wysokości 20 gr za sztukę lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli o grubości do 50 mikrometrów).

Polacy nie chcą ograniczenia reklamy piwa

Z badania Kantar Public przeprowadzonego w lipcu br. wynika, że większość badanych jest przeciwna zaostrzeniu zasad reklamy piwa i uważa, że nic ono nie zmieni.

Ministerstwo Finansów chce zlikwidować akcyzę na cydr

Resort proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania.

JPK_VAT dla wszystkich przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Jednym głosem o podwójnych standardach

Coraz głośniej rozbrzmiewa głos państw Europy Środkowej, domagających się, by produkty w tych samych opakowaniach trafiające na rynki Unii miały ten sam skład i jakość w całej wspólnocie.

ZPPP Browary-Polskie przeciw ograniczeniu godzin emisji reklam piwa

- Przyjęcie proponowanej zmiany usytuuje Polskę na czele państw o najsurowszych restrykcjach, zaraz po jedynie trzech krajach z całkowitym zakazem reklamy alkoholu - mówi Handlowi Extra Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego-Browary Polskie (na zdjęciu).

Ministerstwo Finansów grozi palcem

Resort zarzuca producentom/handlowcom manipulowanie podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie promocyjnych zestawów, a więc ofert typu 2 w 1.

Rynek cukru uwolniony

1 października 2017 r. przestały obowiązywać dotychczasowe regulacje na unijnym rynku cukru.

Producenci e-papierosów: to jawna dyskryminacja

Firmy działające w sektorze papierosów elektronicznych zarzucają Ministerstwu Finansów, że w sprawie wejścia w życie podatku na e-papierosy wysłuchano opinii największych koncernów, a nie małych i średnich polskich przedsiębiorców.