U producenta - prawo

Koniec papierowych zwolnień

Senat nie wprowadził poprawek do przyjętych przez Sejm zmian w prawie, które ułatwiają wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich i od połowy 2018 r. eliminują z obiegu zwolnienia papierowe.

MRiRW: powołanie pełnomocnika rządu ds. żywności

Premier Beata Szydło powołała 13 kwietnia br. Jarosława Pinkasa na stanowisko pełnomocnika rządu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo żywności.

Polacy płacą tyle samo podatków, co Europejczycy

Po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie społeczne w kieszeniach polskich podatników o przeciętnych dochodach zostaje ok. 71 proc. pensji brutto. To prawie tyle samo, co średnio we wszystkich krajach Unii Europejskiej (72 proc.).

Niższe składki na ubiezpieczenie społeczne dla małych firm

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy zmniejszający obciążenia składkami na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców o niskich przychodach. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Z nowych rozwiązań skorzysta prawie 200 tysięcy firm.

Najmniej zarabiające firmy zapłacą mniejsze podatki

Wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. niższych danin od firm o niskich dochodach, "w ramach małej działalności i działalności pozarejestrowej", zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w Krakowie.

Konsumenci śledzą reklamy i ... je skarżą

Tylko od początku 2017 r. Komisja Etyki Reklamy podjęła 13 uchwał dotyczących skarg konsumentów na poszczególnego reklamy, z których połowa dotyczyła artykułów żywnościowych.

Ustawa kontraktowa - niedźwiedzia przysługa

Istnieje ryzyko, że ustawa o przewadze kontraktowej będzie stosowana niezwykle szeroko, co może mieć przełożenie na zmniejszenie tolerancji przedsiębiorców do ryzyka i ogólne zmniejszenie tempa rozwoju tego rynku - uważają prawnicy z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Unia wprowadza skuteczniejsze inspekcje żywności

Przepisy wprowadzające skuteczniejsze inspekcje żywności podczas kolejnych etapów podroży od producenta na stoły konsumentów zostały przyjęte 15 marca przez Parlament Europejski.

UE chce jednolitej etykiety dla alkoholi

Producenci napojów alkoholowych powinni w ciągu roku przygotować propozycję wspólnego dla całej UE systemu etykietowania swoich produktów - wynika z raportu przyjętego przez Komisję Europejską.

Problem z klasyfikacją win owocowych nadal aktualny

- Dzisiaj taniej wyprodukować jest cydr na Słowacji czy na Litwie niż w Polsce. Czyż nie powinno być odwrotnie, jeżeli jesteśmy pierwszym na świecie eksporterem jabłek? - mówi w rozmowie z Handlem Extra Grzegorz Bartol, wiceprezes firmy Bartex-Bartol.

Emerytury Polaków - co się w nich zmieni?

Obniżenie wieku emerytalnego, które zacznie obowiązywać od 1 października 2017 r. ma sprawić, że sami ubezpieczeni będą decydować o dalszej karierze zawodowej. W Polsce aktywność zawodowa seniorów należy do niższej w Europie. Średni wiek wyjścia z rynku pracy to nieco ponad 60 lat.