Handel - prawo

Pracodawcy RP: rząd musi poprawić projekt obywatelski

Według tej organizacji, w opiniowanym przez rząd dziś, czyli 21 marca obywatelski projekt ustawy dotyczącym zakazu handlu w niedziele, jest wiele mankamentów.

Rząd o handlu w niedziele: tak, ale nie bez uwag

Rada Ministrów rekomenduje ewentualne etapowe wprowadzanie ograniczenia handlu w niedziele, ale widzi też zagrożenia tego obywatelskiego projektu ustawy.

Wolne niedziele coraz bliżej

Komitet Stały Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedzielę - poinformował szef Komitetu Henryk Kowalczyk. Teraz stanowisko w tej sprawie zajmie rząd. Być może już w przyszłym tygodniu.

Handel w niedziele - opinia rządu we wtorek

Rząd na posiedzeniu 21 marca zajmie się obywatelskim projektem ograniczenia handlu w niedzielę - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

Pułapki na seniora na zakupach

UOKiK przypomina o prawach kupujących w wieku senioralnym. Najczęstsze niepożądane praktyki skierowane przeciwko nim dotyczą umów zawieranych na pokazach lub w czasie wizyty handlowca w domu. Obecnie urząd prowadzi 14 postępowań w tego typu sprawach.

Na etat, na umowę zlecenie czy o dzieło?

Obok zatrudnienia na podstawie umowy o pracę coraz częściej występuje zatrudnienie na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych, takich jak np. umowa zlecenia czy umowa o dzieło. Charakteryzuje je Michał Włodarczyk, adwokat, specjalista prawa pracy w Kancelarii BMSP Boryczko Malinowska.

Bochenek: do dwóch tygodni stanowisko rządu

Stanowisko w sprawie projektu zakazu handlu w niedzielę jest już właściwie przygotowane i "do dwóch tygodni maksymalnie" kwestia ta pojawi się na posiedzeniu Rady Ministrów - zapowiada rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Biskupi za całkowitym zakazem handlu w niedziele

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski wsparło obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele w pierwotnym kształcie i opowiedziało się za zachowaniem wszystkich niedziel w miesiącu jako dni wolnych od pracy w handlu.

Węgry: nowe pomysły opodatkowania sieci

Rząd węgierski planuje nowe ograniczenia wobec międzynarodowych sieci handlowych. Projekt pakietu odpowiednich nowelizacji może trafić do parlamentu jeszcze wiosną - poinformował dziennik "Magyar Idoek", powołując się na źródło rządowe.

Wolne niedziele: głosy sprzeciwu odrzucone

Sejmowa komisja ds. petycji nie uwzględniła wniosku o zaprzestanie prac nad obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Podpisaną przez 75 tys. osób petycję złożyło stowarzyszenie Polska Rada Centrów Handlowych.

Od 2018 r. kasy fiskalne będą połączone z centralnym systemem fiskusa

Do 2020 r. wszystkie działające w polskich firmach kasy fiskalne, czyli ponad 1,8 mln urządzeń, będą musiały być połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. Rząd chce przez e-paragony poprawić skuteczność kontroli skarbowych i uszczelnić wpływy z podatków.