Handel - prawo

Rząd zamierza walczyć z Unią o podatek handlowy

- Nosimy się z zamiarem zaskarżenia decyzji Komisji Europejskiej w sprawie podatku od handlu detalicznego - zapowiada wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

PIH szkoli z przewagi kontraktowej

Wpływ ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej na działalność przedsiębiorców - oto temat bezpłatnego szkolenia, na które Polska Izba Handlu zaprasza 15 września.

Podatek od handlu odroczony do 2019 r.

Podatek od handlu detalicznego zostanie zawieszony do 2019 r. - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o tym podatku zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W MF pracują nad zmianami w VAT na żywność

Ministerstwo Finansów nie wyklucza zmian w stosowaniu obniżonych stawek VAT na żywność, weźmie pod uwagę propozycję stawek 5 proc. i 23 proc. - napisał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

Cd. targów o wolne niedziele

"Nie sprzedamy zakazu handlu w niedzielę za podwójne stawki za pracę w niedzielę. Chcemy by Polacy godnie zarabiali i mieli czas dla rodziny" - napisała na Twitterze Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Branża nieśmiało odpowiada.

Za niski próg dla złodzieja

400 zł - od takiej kwoty kradzież w sklepie będzie przestępstwem. Rząd pracuje nad nowelizacją kodeksu wykroczeń, która ma umożliwić skuteczniejszą walkę z plagą "drobnych" kradzieży. Planuje też stworzenie rejestru sprawców wykroczeń.

Wszystko o kontrolach w sklepie

Każdy przedsiębiorca podlega kontroli prowadzonej działalności przez uprawnione organy państwowe - pisze Maciej Jura, aplikant adwokacki, associate w Kancelarii BMSP Boryczko Malinowska.

Podatek od sprzedaży dopiero w 2019 r.

O kolejny rok rząd zamierza przedłużyć zawieszenie funkcjonowania podatku od sprzedaży detalicznej. Według obecnie obowiązujących przepisów miałby on zacząć funkcjonować 1 stycznia 2018 roku.

Policja o prewencji kradzieży w sklepach

Wakacje to drugi - po Bożym Narodzeniu - czas pod względem wzrostu liczby kradzieży. O tym, jak na kradzieże w sklepach patrzy policja, rozmawiamy z mł. insp. Mariuszem Ciarką, rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji.

Branża reklamowa zaniepokojona

Według forsowanych obecnie przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie podatkowej, od 2018 r. jako koszty podatkowe będzie można uznać tylko do 1,2 mln zł rocznych wydatków, m.in. na usługi doradcze, reklamowe i badania rynku.

Ministerstwo Środowiska: kaucja za butelki jeszcze nie teraz

Jeden z dzienników poinformował, że resort środowiska rozważa możliwość pobierania kaucji za każdą sprzedaną butelkę napoju w Polsce. - Ministerstwo Środowiska nie przygotowało żadnego projektu i nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tym obszarze - prostuje resort.